Silver Linings Playbook (Umut Işığım)
Jennifer Lawrence'a en iyi kadın oyuncu Oscarını kazandıran 2012 yapımı David O. Russell filmi Silver Linings Playbook (Umut Işığım), Matthew Quick'in aynı isimli kitabından uyarlanmış, yer yer dram öğeleri de içeren 122 dakikalık bir romantik komedi.Başrollerinde Lawrence'ın yanı sıra Bradley Cooper, Robert De Niro, Jacki Weaver ve Chris Tucker'ın yer aldığı Silver Linings Playbook'un oyuncu kategorilerinin tümü dahil tam sekiz dalda Oscar adaylığı bulunmakta.

Zero Dark Thirty
5 dalda Oscar'a aday gösterilmiş olan 2012 yapımı Kathryn Bigelow filmi Zero Dark Thirty, 11 Eylül saldırılarının peşi sıra başlayan Usama Bin Ladin avını ve terörist liderin yakalanıp öldürülmesi ile sonuçlanan operasyonu beyaz perdeye ustalıkla taşıyor.

Sturovo: Akma Tuna akma ben bir dertliyim...
Orta Avrupa Turu'nun Budapeşte ayağında, Ezstergom kalesini karşı kıyıdan fotoğraflayabilme amacı ile uğradık Štúrovo'ya. Macarlar Párkány dermiş adına, biz ise Ciğerdelen.

Tuna'nın kıyısına, Estergon'un karşısına  konuşlanmış Sturovo ve panaromik bir nokta imiş kalenin estetik bir şekilde fotoğraflanabileceği.Şimdi bunları yazarken fark ediyorum da; ne talihsiz bir durum bu bir şehir  için... Öyle ya; sabah Budapeşte'de uyanmışız, yollara dökülmüşüz, Estergon'a varmak üzereyken bir köprü geçiyoruz ve hop Slovakya topraklarında: Sturovo'dayız. Yağmur yağıyor aksi gibi. Otobüsten inmeyi tercih edenlerimiz fotoğraf makinaları elimizde kıyıya yürüyoruz. Yürüyoruz dediğim 2 dakikalık bir mesafe. 3-5 deklanşör sesi, sigaracılar için bir kaç nefeslik bir mola. Hepsi bu işte: Sturovo.

Bugün ayın kaçı?Az sonra okuyacağınız kısacık hikayenin son cümlesi: "Bugün ayın kaçı?"

Seneca diyor ki: "As is a tale, so is life: not how long it is but how good it is, is what matters."
Yani: "Tıpkı bir hikaye gibi, hayatın da, ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar güzel olduğu asıl önemli olandır."

Buyurunuz:

Orta Avrupa Turu (Prag Viyana Budapeşte) Yeme - İçmeBu incelememde sizlerle Orta Avrupa Turu (Prag - Viyana - Budapeşte) boyunca katılma ihtimaliniz olan ekstra turlarda yer alan öğle ve akşam yemekleri ile konaklanan otellerdeki kahvaltılara ait görselleri ve mekanların internet sitelerini paylaşmak istiyorum.

Bu tur ile ilgili yayınladığım genel değerlendirme yazısını okumak için lütfen tıklayınızBu gönderide sadece kahvaltı-öğle-akşam yemekleri, tatlılar ve içecekler ile ilgili görseller ve mekan bilgileri bulunmaktadır.  

Orta Avrupa Turu Genel Değerlendirme5-12 Mayıs tarihleri arası ETS turun Prag-(Dresden)-Viyana-(Bratislava)-Budapeşte turuna katıldım.


Rehberimiz Mahmut Zahiroğlu idi.

Şehirler özelinde tek tek yayınlayacağım ayrıntılı metinler öncesi gezi ile ilgili genel bir toplu değerlendirme yapmak istiyorum.

ETS ile Orta Avrupa Turu Genel Değerlendirme:

Rehberimizin deyimiyle bu tur tam bir komando turu. Şehirden şehre,  ülkeden ülkeye ve aktiviteden aktiviteye koşuştururken 1 haftanın nasıl geçtiğini, hangi günde (hatta bazen hangi yüz/yılda) olduğunuzu anlamanız mümkün olamıyor. 
Bunca koşturmacaya rağmen yorucu bir tur da değil Orta Avrupa Turu, zira geceleri normal saatlerde yatıp sabah da yine insani saatlerde uyanarak (11-7 gibi) her güne uykunuzu almış şekilde başlayabiliyorsunuz.  Sözün özü: Prag-Viyana-Budapeşte turuna katılıp da -çok büyük aksilikler yaşamadığınız takdirde- evinize mutlu mesut ve güzel anılarla dönmemeniz pek olası görünmüyor. Her seyahatsevere gönül rahatlığı ile tavsiye edilebilecek bir güzergah Orta Avrupa PVB destinasyonu. 
Gelelim günlük özetlere: 

Yurt Dışı Seyahati Öncesi Yapılacaklar Listesi  • Gideceğiniz ülke/şehir(ler) ile ilgili bir cep kitapçığı edinin, internetten bilgiler toparlayın, harita alın.
  • Yurt dışı çıkış harcınızı yatırın. Son güne bırakmayın, "Hava alanında da yatırılabiliyor nasılsa" rahatlığında olmayın..
  • Gidişin yanı sıra dönüş bilet veya rezervasyonlarınızdan da çıktı alın.
  • Döviz almayı unutmayın, gideceğiniz ülkede hangisinin kullanımı yaygınsa, Türk liranızı Euro veya USDolara çevirin. Gideceğiniz ülke(ler)deki paritelerle ilgili de bilginiz olsun.

Seeking a Friend for the End of the World
Türkiye'de "İlk ve Son Aşkım" ismi ile beyaz perdede yer bulmuş olan 2012 yapımı Lorene Scafaria filmi Seeking a Friend for the End of the World absürd bir bilim kurgu dramı. Kategorize etmesi hayli zor olan filmin başrollerini  Steve Carell ve Keira Knightley paylaşıyor.
Dünya'nın sonu gelirken insanlığın yaşadığı "son"ları (kara) mizahi bir bakış ile ele alan film sıkmayan konusu ve akıcılığı sayesinde vasatın biraz üzerinde kalabilmeyi başarıyor.

Pitch Perfect2012 yapımı Jason Moore filmi Pitch-Perfect "Glee'nin akapella versiyonu" benzetmeleri eşliğinde beyaz perdeye taşınmış müzikal bir komedi.


Glee'den farklı olarak Pitch-Perfect'de karakterler lisede değil üniversitedeler, dolayısıyla da herhangi bir öğretmen, eğitmen veya koç denetiminde değil kendi başlarına yarışmalara hazırlanmaktalar ve şarkılarını acapella olarak seslendirmekteler.Başrollerini Anna Kendrick (Beca), Skylar Astin (Jesse), Ben Platt (Benji), Brittany Snow (Chloe), Anna Camp (Aubrey) ve Rebel Wilson (Fat Amy)'ın paylaştığı Pitch-Perfect son derece keyifli, samimi ve müzik dolu bir seyirlik. 

Safe House (Düşmanı Korurken)
Safe House, izleyiciyi aksiyona doyuran 2012 yapımı bir Daniel Espinosa filmi.


Başrollerini Denzel Washington ve Ryan Reynolds'ın paylaştığı filmin konusu çaylak bir CIA ajanının ünlü bir casusu koruyup teslim etmeye çalışırken içine girdiği binbir türlü entrika ve macera etrafında şekilleniyor.Malum polisiye filmi -olmazsa olmaz- klişelerine rağmen kesintisiz aksiyonu ve son anlara kadar sürdürebildiği "kime güvenmeli" gizemi sayesinde geçer puan almayı hakketmiş bir film Safe House.